Sık Sorulan Sorular

1Firma bilgilerimizi İnfobis’ten kim talep ediyor ?
Yurtdışında pek çok ülkede anlaşmalı olduğumuz kredi sigorta kurumları, enformasyon kuruluşları ve alacak sigorta kuruluşları tarafından talep edilir.
2Firma bilgilerimiz neden talep edilir ?

- Yurtdışında bağlantıda olduğunuz firma, kredi sigorta kurumları/enformasyon kuruluşları/ alacak sigorta kurumları aracılığı ile; yapacağınız işi sigorta ettirmek/alacak sigorta limiti talep etmek veya bazen de firmanızın güncel risk durumunu yine bu kurumlar aracılığı ile talep edebilir,

- Yeni bağlantıda olduğunuz bir firma varsa, firmanızı tanımak, riskini araştırmak isteyebilir,

- Eskiden beri işbirliği içerisinde olduğunuz firmalar, firmanızın Türkiye’de ki son ekonomik değişimlerden nasıl etkilendiğini görmek, ne kadar güvenilir olduğu hakkında bilgi alabilmek adına,belli aralıklarla firmanızın enformasyonunu talep edebilir.

3Peşin çalışıyorum, neden araştırıyorlar ?
- Firma olarak ithalatta peşin çalışsanız bile,yurtdışındaki ihracatçı firma, kendisi adına ihracat kredisi veya sigortasından faydalanmak istemesi sonucu böyle bir araştırma isteyebilir.
4Dış ticaret yapmıyorum, neden soruyorlar ?
- Bize gelen talepler her ne kadar dış ticaret yapan firmalar için olsa da yurtiçinde ithalatçı firmalardan mal satın alan kurumlar için de talep doğrudan yurtdışından gelir. Çünkü yurtiçi tedarikçiniz, kendi mal sattığı firmalarla yapacağı işin riskini yurtdışında sigorta ettirebilir.
5Talep gelen bölge-ülke ile bir bağlantım yok, başka ülkelerle çalışıyorum ?
- İnfobis’ten ticari enformasyon çalışması isteyen kurum, sadece kendi ülkesindeki firmalara hizmet vermez. Avrupa'da ki bir firma için, Uzak Doğu'daki kredi sigorta kurumundan enformasyon raporu istenebilir. Yurtdışındaki firmaların tercihidir. Dolayısı ile bize bilgi talebi Uzak Doğu'dan gelmiş olsa bile, bu araştırmanın kaynağı bir Avrupa firması için olabilir.
6Bilgilerim yurtdışındaki işbirliği halinde olduğum firmada zaten var, sizden neden istiyorlar?

- Mutlaka karşı taraftaki firmada bilgileriniz mevcuttur. Fakat; bu çalışmayı zaten bizden firmanın kendisi değil, aradaki kredi-alacak sigorta kurumu istemektedir.

Çünkü kurum, sizin ve karşı taraftaki firmanın güncel bağlantısı ile ilgili sigorta yapacak ve belli bir kredibilite çalışması hazırlayacaktır. Bunu yapabilmesi için,Türkiye’de ki firma hakkında güncel bilgilere ihtiyacı olacaktır.

7Bizim firmamıza ait bilgileri neden bizden talep ediyorsunuz. Başka kurumlardan neden almıyorsunuz ?
- Bize talep geldiğinde, bunu firmaya haber vermek ve detaylı bilgiyi temin edebilmek için, en doğru kaynak firmanın kendisidir.
8Bilgi vermek zorunda mıyım, bilgi verme mecburiyetim var mı?
- Hayır, yurtdışından böyle bir talep geldiğinde bilgi vermek zorunda değilsiniz. Biz sadece firma bilgi paylaşmak isterse, verilen bilgiler dahilinde bu çalışmaları hazırlıyoruz. Fakat bilmek gerekir ki; hazırlanan bu enformasyon çalışmaları, tamamen firmaların lehine sonuçlanır. Ve bağlantısı olmayan firmalar için talep gelmemektedir. Mutlaka, doğrudan veya dolaylı bir yurtdışı bağlantısından dolayı talep gelir. Zaten İnfobis, sadece yurtdışından talep geldiğinde firmayı arar, herhangi bir firmayı arayıp bilgi talep edemez.
9Bilgi vermezsem ne olur ?
- İnfobis'in bu noktadaki sorumluluğu sadece bu durumu yurtdışına bildirmektir. Bilgi yurtdışına ulaşmadığında, Türkiye'deki firmanın yurtdışı bağlantısı ile ilgili doğacak herhangi bir problemi İnfobis kabul etmez.
10Biz kredi kullanmıyoruz, kredili çalışmıyoruz, neden araştırıyorlar ?
- Bu araştırmanın kredi bağlantısı, başvurusu veya kredili herhangi bir çalışma ile alakası yoktur. Özellikle doğrudan veya dolaylı dış ticaret bağlantıları ile ilgili firma araştırılır. Araştıran kurum aracı kredi sigorta kurumudur. Talep olduğunda alacak sigortası yapar, her iki taraf için daha kolay veya vadeli çalışabilmek adına belli bir kredi sigorta limiti tanımlanır. Bunun da yine kredi ile hiçbir alakası yoktur.
11Biz de yurtdışında veya yurtiçinde herhangi bir firmayı araştırmak istesek bu bilgiyi bize sağlıyor musunuz ?

- Yurtiçindeki herhangi bir firma hakkında bilgi isterseniz maalesef bunu sağlayamayız. Yurtiçine ancak bayii araştırması çerçevesinde bilgi sağlayabiliriz. Bunu da zaten kaynak belirterek yapabiliyoruz. Yoksa prensip olarak bir firmanın bilgisini herhangi başka bir firmaya veremeyiz.

- Fakat yurtdışındaki bir firmayı araştırmak isterseniz, anlaşmalı olduğumuz kurumlar aracılığı ile yaptırabilir, firmaların bilgilerini sizin için sağlayabiliriz.

12Hangi firmalar enformasyon raporlarına ihtiyaç duyar? İşletmeler kredi risklerini nasıl azaltabilir?
Risk yönetimi süreklilik arz eden bir süreçtir. Ticari faaliyet gösteren, ürün ve hizmet alım satımı yapan, bayiler, tedarikçiler, franchise yapılanması ile çalışan üreticiler ve hizmet sağlayıcıların tamamı kredi risk raporlarına ihtiyaç duyarlar. B2B ve B2C faaliyetleri yürüten işletmeleri de bu sürece dahil edebiliriz. İster KOBi ölçeğinde bir firma olun, isterseniz 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alın, kredili satışlar yapıyorsanız mutlaka müşteri ve müşteri adaylarınızın finansal durumlarını detaylı olarak bilmek ve onların kredi risklerini takip etmek zorundasınız. Ülke bazında yaşanan ekonomik durgunluklar, küresel ekonomik krizler, enflasyonist süreçler içerisinde tahsilatlarınızın sekteye uğrama riski çok yüksektir. Bu riskleri azaltmanın birbirinden farklı yöntemleri olsa da İnfobis tarafından hazırlanan farklı enformasyon raporları ve müşteri analizleri ile riskinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz.